9 érdekes tény a macskákról
Vörös macska? Szinte biztosan fiú!
A narancssárga nőstény macskák meglehetősen ritkák. A narancssárga szőrű macskák 80 százaléka hím. Ezen kívül nincsenek 100 százalékosan narancssárga bundájú macskafélék. Mindegyiküknek van valamilyen jele, gyakran egy halvány M betű a homlokukon.
Macskák: Sikeres manipulátorok
A macskák tudják, hogyan érhetik el, amit akarnak. Egy 2009-es tanulmány szerint ezt úgy teszik, hogy utánozzák a csecsemők sírását. Az enni vágyó macskák sürgető sírást vagy nyávogást adnak ki a 220-520 hertzes frekvenciatartományban. A csecsemők sírása, amelyet az emberek nehezen tudnak figyelmen kívül hagyni, szintén ebben a frekvenciatartományban vannak, általában 300 és 600 hertz között.
A macskák Alzheimer-kórt kaphatnak
Az öregedő macskákban kialakulhat az Alzheimer-kór macska formája. Egy 2006-os tanulmány azonosított egy kulcsfontosságú fehérjét, amely felhalmozódhat a macskaagyban, ami szellemi leépülést és az idegi pályák veszélyeztetését okozza, hasonlóan az Alzheimer-kórban szenvedő emberekhez.
Szeretne egy kis macskamentát csipegetni?
A macskája közömbös a macskamenta iránt? Nem minden macska reagál rá. Valójában a macskák fele egyáltalán nem reagál a Nepeta cataria-ra. A macskagyökérrel szembeni érzékenység öröklődik. Azoknál a macskáknál, akiknek egy szülője macskamentára érzékeny, egy a kettőhöz esélye van az érzékenység kialakulásának. Ha mindkét szülő reagál a macskamentára, akkor annak az esélye, hogy cicáik érzékenyek lesznek a macskamentára, négyből háromra nő.
A macskád terel téged – és ez működik
A macskája séta közben dörzsöli a lábait és a lábai között futkározik? A macskád terel téged. „Bár a macskákat bizonyosan nem terelő állatoknak tenyésztik, mint egyes kutyákat, megtanulják irányítani az emberi viselkedést – és a mozgást –, ha viselkedésük megerősödik” – mondta Dilara Goskel Parry, a Feline Minds macskaviselkedés-szakértője a The Dodo-nak. Sok macskatulajdonos akaratlanul is megerősíti ezeket a viselkedéseket azzal, hogy gyorsabban mozog és eteti a macskát."
Macskák – egyedülállóak, mint a hópelyhek
A macska orrán lévő bordák olyan egyediek, mint az ujjlenyomatok.
Több lábujj
A macskáknak állítólag 18 lábujjuk van – öt ujj mindegyik elülső mancson és négy lábujj a hátsó mancson –, de a polidaktil génnek köszönhetően a polidaktil macskák hat ujjúak. A mancsukon keletkező extra „hüvelykujj” azt a benyomást kelti, mintha kesztyűt viselnének. Az Ernest Hemingway Otthon és Múzeum Key Westben (FL) körülbelül 60 polidaktil macskának ad otthont. Ernest Hemingway egy Hófehérke névre keresztelt hatujjú fehér macskát kapott egy hajóskapitánytól. A múzeum területén élő macskák egy része ennek az eredeti macskának a leszármazottja.
Éleslátás hiánya
A macskák rövidlátók, de a perifériás látásuk és az éjszakai látásuk sokkal jobb, mint a miénk.
A macskák időrészesedést vásárolnak
A macskák stratégiákat dolgoztak ki a tér megosztására. Alan Wilson, a Royal Veterinary College professzora és egy csapat más tudós GPS nyomkövetőt és kamerát erősített 50 macskafélére. Azt találták, hogy a macskák időben megosztott területet használnak, hogy elkerüljék a konfliktust más macskafélékkel.
Ez a cikk eredetileg a díjnyertes Modern Cat magazinban jelent meg. Iratkozz fel még ma!